10/09/2025
Zapraszamy na spotkanie!
W naszym Muzeum odbędzie się spotkanie pt. „Gambia, poza utartymi szlakami”. O tym afrykańskim kraju opowie nam podróżniczka Agnieszka Lipska. Wstęp wolny.
📅 wtorek 16 września. Początek godz. 18.00, wstęp wolny
sala kinowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
„Podczas prelekcji zabiorę Was w podróż do Gambii – kraju, który stał się moim domem, a czas, który to spędzam, drugim życiem. Tu się bawię, tańczę i współgram z naturą – zachęca podróżniczka Agnieszka Lipska.
Doświadczam emocji, których nigdy wcześniej tak namacalnie nie poznałam. Opowiem o zmaganiach życia codziennego i czego musiałam się nauczyć, żeby wytrwać. O lokalnej społeczności, kulturze, tradycjach i ludziach, których miałam szczęście poznać.
Podzielę się doświadczeniami z życia w buszu, z dala od turystycznych miejsc, i postaram się pokazać jak wygląda Gambia, którą poznaje się sercem.
Dowiecie się, jak wygląda codzienność w afrykańskiej wiosce, jak ludzie świętują, pracują i spędzają wolny czas. Będą też opowieści o harmonijnym współistnieniu różnych religii, lokalnych zwyczajach, kuchni i otaczającej naturze.
To nie tylko garść informacji, ale przede wszystkim opowieść o Gambii widzianej oczami osoby, która na tyle pokochała to miejsce, że otworzyła organizację.
Jest to organizacja pomocowa One Strive Gambia, założona w 2019 roku. Naszymi członkami są Gambijczycy i Polacy.
Wspólnie wspieramy się w projekcie budowy centrum edukacji i miejmy nadzieję, w przyszłości sierocińca. Będzie to spotkanie pełne autentycznych historii, zdjęć i emocji.”