X Bar Zagreb

X Bar Zagreb Centralno mjesto na Trešnjevci za craft piva. Imamo najveću selekciju Imperijalaca u Hrvatskoj. Vo

danas samo do 16 (dobro da smo javili, jel? :))
24/12/2023

danas samo do 16 (dobro da smo javili, jel? :))

i ovo nakačeno sinoć.. eto.
03/08/2023

i ovo nakačeno sinoć.. eto.

[[NOVO PIVO]] Stigli smo do 47. nastavka Small Batch serije od Nova Runda Brewerya, a ovaj također ima jednu posebnu posvetu. Našim pivarima, koliko god kvalitetni bili, nije uvijek bilo lako probiti se u Hrvatskoj, dapače, još uvijek nije, što iz objektivnih financijskih razloga, što zbog nedostatka pivske kulture i edukacije, protiv kojih se tek šaćica nas bori, s više ili manje upornosti. U BiH je, međutim situacija još kompleksnija, teža. Krenuli su u to čak i prije nas, hiperpozitivnim luđaštvom Arslana i drugih Mesihovića, i mnogi su pivari, kućni, profi i "profi" uskočili u priču, borili se zajednički, neovisno o tome gdje je tko i odakle je tko, s više i manje uspjeha - mnogi su i izašli iz toga, neki su preživjeli sve i dan danas se bore za svakog novog konvertita na kvalitetu, drukčije i domaće, i na tome im apsolutno svaka čast i kapa dolje. Preslik toga su i outleti - jako je malo dobrih kafića i restorana s craftom uokolo, ali neki se trude i trude. Svi znamo koliko je Nova Runda zahtjevna oko prodaje svog piva drugima, i zato je još impresivnije da Viking Pub Sarajevo piva Nove Runde drži još od jeseni 2020. godine. Kvalitetna suradnja, koja je rezultirala pivom posvećenim njima. 47-icom.

Kako i slika kaže, new england pale ale je u pitanju, a zvijezde su nectaron i pacific sunrise - o nectaronu smo se napisali, dok je pacific sunrise manje poznat - dobar za gorčinu, uz note borovine, ali i s inicijalno zanemarenim, a ponovono okrivenim voćnim aspektom, koji je, sudeći po opisima tu, u prvom planu ovaj put. Laganih 25 jedinica gorčine, na tijelu s pšeničnim sladom i zobenim pahuljicama, koje je uhvatilo laganih 5% alkohola. Idealno za ljeto, ako opet bude dosljedno ljeto za promjenu.

Pivo je izašlo vani jučer, sad će u širi opticaj, a ako ste u Sarajevu i okolici, ne zaboravite dodati i Vikinge na listu mjesta za posjetiti, kao i druga craft mjesta u gradu. Takve ljude, koji idu tvrdoglavo kontra iznimno jake struje, jednostavno se mora podržati!

majstorica 27 spojena.. 26 u pripremi.. 25 nam je utekla pred nosom
03/08/2023

majstorica 27 spojena.. 26 u pripremi.. 25 nam je utekla pred nosom

spojeno
08/04/2023

spojeno

[[NOVO PIVO]] Kao i dobar dio pivske i pivarske scene zadnjih godina, i dalje se ne spuštamo sa planina! I to unatoč tome što se nismo maknuli iz Zagorja - mountain IPA zvan Indie djelo je desinićkog PROSTOR brewinga!

Oni su, kažu, mountain IPA uzeli više kao putokaz - grain bill (pale i pšenica) i ostalo su prilagodili istočnoj obali, ukomljavali, kažu, visoko i kratko za punije tijelo, ali su fermentirali sve "west coast" kvascem koji je pivo odveo do 6% alkohola - i nije ga nešto ostavio mutnim, to im nije bio cilj. Aromatika je bazirana na jednom jedinom hmelju - nelson sauvinu. Nešto su ga sitno stavili na početku za "teoretskih" 20 jedinica gorčine, a većina je išla na whirlpool. Nelson bi trebao dati note bijelog grožđa, agruma i nešto bilja, pa bi to trebao biti i profil Indiea.

Sutra će pivo debitirati na točioniku u Zaboku, gdje drugdje nego u Krčma Polanović w. Huncutarije, a zapisali su se u Zagrebu za njega već Beer shop/taproom To & to, Fakin Craft Bar, Goblet Beer Store - Zagreb, Horvati i X Bar Zagreb. Limenke bi trebale ubrzo slijediti po specijaliziranim pivskim dućanima, pa što mu ne dati priliku. Možda i napraviti usporednu degustaciju svih novih hrvatskih planinskih IPA-ova, na planini, uz čitanje Zoranićevog remek djela. Što da ne.

sretan uskrs!
08/04/2023

sretan uskrs!

nakačeno i kod nas
27/03/2023

nakačeno i kod nas

[[NOVO PIVO]] Sretan ponedjeljak svima i uz njega naši pregledi još dva nova piva koja su izašla prošlog vikenda, a za koje smo čekali par dana, da vas baš sasvim ne pregazimo objavama. Krenimo u novi radni tjedan s najnovijim old school hmeljnim čudom koje je izbacila Pivnica i pivovara Mlinarica!

Bitter F**k, ili za one starije od 18, Bitter F**k, je njihova hmeljno-modernizirana verzija klasične west coastice, i to u double šemi. Ova WCDIPA je građena na standarndim temeljima - US 05 kvasac, pils, munich i carapils sladovi - ništa zločestog crystala - a kolo vodi eklektičan asortiman hmeljeva - uz cascade, tu su modernije citra i azacca i HBC 472 ("hrast, vanilija, agrumi, voće" - piše na papiru). Kažu da arome agruma i borovine dominiraju nad sladnima, kako i treba biti u jednom west coastu. Alkohola je ugodnih 7.7%, a jedinica gorčine 69. Jer naravno da će biti.

Brzi pogled otkriva da su boce već dobili Ambasada., Beer Shop Pomalo Zagreb, Beer shop/taproom To & to, Cafe Cajt, Goblet Beer Store - Zagreb (koji ga i toči), Spicy Days (boce) i X Bar Zagreb (točeno), a naravno da je dostupan i u samoj pivovari! Ako smo koga izostavili jer nismo školovali, svakako nas ispravite! :)

došla nova nakupina motornog ulja i inih crnih masnih tekućina 🖤
12/03/2023

došla nova nakupina motornog ulja i inih crnih masnih tekućina 🖤

kirica spojena kod nas već neko vreme.. a evo vam i značenje imena, ak ste se pitali.. pivili
12/03/2023

kirica spojena kod nas već neko vreme.. a evo vam i značenje imena, ak ste se pitali.. pivili

[ ZANIMLJIVOSTI ]

Zašto Kirica?

Za naše prvo craft pivo s razlogom smo odabrali ime Kirica. Naime, lokalni naziv za stanovništvo s područja Vinodola u Hrvatskom primorju je KIRIJA. Jedna od mogućih etimologija se izvodi iz riječi ‘kirijaš’, odnosno ‘prijevoznik konjskom zapregom uz naplatu kirije’ pa je tako Kirac ili Kirica ustaljeni nadimak za cijelo područje Vinodola i obalnog pojasa uz Crikvenicu.

Iako se danas Kircima nazivaju uglavnom Crikveničani, povijesni izvori tvrde da su se kirijašenjem uglavnom bavili Driveničani, Grižanci i Bribirci. Stoga smo se odlučili za naziv ‘Kirica’ koji objedinjuje, povezuje i predstavlja cijeli naš kraj. 😁

spojili smo templara.. pa ga možete probati i točenog pri nama..
12/03/2023

spojili smo templara.. pa ga možete probati i točenog pri nama..

[[NOVO PIVO]] Puno toga je izašlo zadnjih par dana na našem tržištu, pa ćemo, da nije red istih imena uvijek, zagrebačku dominaciju noviteta malo prekinuti nečim malo istočnijim - Pivovara Slavonica je proširila svoju povijesnu seriju Templarom, svojim novim stoutom.

Već su ranije imali među testnim šaržama stout, ali Templar je nešto novo, jače. Sladno je dominantan - uz bazni pale slad dodali su crni, čokoladni, pa i prženi ječam i zobene pahuljice, i dominiraju, kažu, note tamne čokolade i kave. Pivo ima 5.6% alkohola, hmeljeno je Slovencima do 30 jedinica gorčine - ali hmelj je tu tek pozadina.

Kako bilo, već je vani, mada se još čeka na širu distribuciju koliko vidimo, a za one koji žele znati sve moguće pozadinske nepivske detalje Templara, Mato Pejić se lijepo raspisao na Pivnica.netu.

Predstavljamo Buzetsku Bruman Craft Brewery . Znate za Favorit i Istarsko? E nije ta 🙃Ime su dobili po starom lokalizmu ...
18/02/2023

Predstavljamo Buzetsku Bruman Craft Brewery . Znate za Favorit i Istarsko? E nije ta 🙃

Ime su dobili po starom lokalizmu kaj znači vrijedan, marljiv, a ak pogledate logo pivovare, vidite malog čovječuljka u kombinezonu. Istovremeno pisano "po Vuku" (ili kak oni veliju, po jamajčanskom izgovoru) bi to bilo Brewman (onaj kaj kuha pivo). Fora ime, if you ask us (ne pitate, znamo, al eto.. mi kažemo)

Da previše ne duljimo, spojeni su Pajser (lager) i Dog Days Are Over (APA), a čim prvi od njih ode, spajamo još i Brainf**ker (american IPA). Probajte dok ima, nisu baš prisutni u točenom obliku u ovim krajevima.

Uz točene, imamo i par flaša njihovog RISa Cherepaha. Znate da mi baš ne volimo puno sami pisati, pa ćemo c/p od dečkova iz Pivariuma (koje i ovom prigodom srdačno pozdravljamo i zahvaljuemo kaj pišeju o pivi :))
"Cherepaha (čerepaha = kornjača na ruskom i ukrajinskom) je imperial stout odležan 12 mjeseci u bačvama ruma s Barbadosa, te je dosegla više nego pristojnih 11% alkohola, uz 55 jedinica gorčine kao balans. Brumanovci pišu da ima baršunasto tijelo, da fino grije, te da je uz suho voće iz temeljnog piva, bačva dodala note vanilije, ruma i drva. To je to s pivske strane - još su se podosta potrudili oko vizualne prezentacije, pa svaka boca tako dolazi u posebnoj kutiji."
Eto. Ak hoćete i škatulju, morate posebno naglasiti jer su kornjače u frižideru bez iste

Pivili! 🍻

prijahal nam je opet 🖤
08/02/2023

prijahal nam je opet 🖤

Address

Nova Cesta 100
Zagreb
10000

Opening Hours

Monday 08:00 - 00:00
Tuesday 08:00 - 00:00
Wednesday 08:00 - 00:00
Thursday 08:00 - 00:00
Friday 08:00 - 00:00
Saturday 08:00 - 00:00
Sunday 08:00 - 00:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when X Bar Zagreb posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to X Bar Zagreb:

Share

Category