09/02/2022
Přátelé...
nepíše se to úplně lehce, ale 1.3. nadobro zavíráme naše Levandulové bistro v Úsově. :(
Dalo nám dosti práce z bývalé pivnice udělat celkem útulný podnik, kde si zákazník mohl dát zajímavé nápoje, jídla i dezerty. Kde si návštěvníci mohli nakoupit naše levandulové produkty a maximálně jsme tak plnili myšlenku EU – farm to fork, tedy z farmy rovnou na vidličku.
Důvodů proč už to dále netáhnout se sešlo hned několik, od složité situace na trhu práce, přes klesající zájem o tento druh služeb až po razantní navýšení vstupů, převážně energií.
Jeden důvod byl ovšem hlavní a rozhodující. A to je náš stát, tedy lépe řečeno naše vláda, ať už ta minulá, která nám tolik zavařila, tak ta nová, která si s tímto stavem vůbec neumí poradit.
Dobře, ať jsem trochu konkrétní, tak částečně popíšu náš příběh, jak se nevejdeme do žádné kolonky s kompenzacemi oproti kasinům či gigantickým oděvním firmám.
Ano zjednodušeně řečeno loni jsme přišli kvůli vládním opatřením v předvánočním období o hodně peněz cca půl „míče“ no a letos znovu. To nejsou peníze, za které posléze jezdíme s Verčou na Bali, to jsou peníze, ze kterých následně platíme v hubených měsících (leden - duben) naše zaměstnance, nájmy a další náklady… Loňské trampoty jsme po „polechtání“ kompenzacemi, ale hlavně díky financování ze strany našich seniorních rodičů nějak zvládli.
Letos už je to ale trochu moc. Jedinou kompenzaci, na kterou jsme si letos sáhli vystihuje slovo „sáhli“, protože následně se nám finanční úřad ozval, že ani na tu jsme vlastně neměli nárok a máme ji vrátit.
A už nyní víme, že i nový program na kompenzace vánočních trhů chystaný ministerstvem průmyslu také nesplňujeme a to protože jsme se zjednodušeně řečeno dál snažili něco dělat a před vypuknutím krize investovali.
Takže vládní nerozhodnost a potřeba šetřit a cílit nám nakonec zlomili vaz. Vládě přejeme ať se šetření podaří, ale za jinou cenu než likvidaci malých rodinných podniků.
V Úsově nás tedy čekají poslední tři víkendy a v nich se těšíme na viděnou...